12 edycja Narodowego Czytania to spotkanie z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Patronat nad inicjatywą sprawuje para prezydencka, a prezydent RP, Andrzej Duda tak zachęcał do aktywnego udziału w wydarzeniu: To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. Warto także zaznaczyć, że „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
08 września do wspólnej lektury dzieła pozytywistycznej artystki zaprosiła mieszkańców Czarnkowa i okolic Miejska Biblioteka Publiczna. Na Placu Wolności tłumnie zgromadzeni miłośnicy słowa pisanego odczytali i wysłuchali fragmentów utworu. Nie mogło zabraknąć także reprezentantów naszej szkoły. Anna Marcinowicz, Majka Loręcka, Michalina Pietrowska wraz z dyrektor szkoły – Agnieszką Radomską i nauczycielem języka polskiego – Magdaleną Wieczorek przybliżyli zgromadzonym arkana korczyńskiego dworu.
Podczas spotkania panowała niezwykła atmosfera, dopisywała aura, a uczestników uraczono przepysznym tortem. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji i spotkania z „Kordianem” Juliusza Słowackiego.