Szkolny Dzień Profilaktyki to już kilkuletnia tradycja społeczności Prywatnego Zespołu Szkół w Czarnkowie. Działając w myśl słów J. Rohn,a: "Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce, w którym mieszkasz", kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe i propagujemy aktywny styl życia. Cykliczna impreza stanowi także doskonałą okazję do uwrażliwiania na aktualne problemy społeczne i czyhające zagrożenia.
Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem :"Wypadek drogowy...- co ja mogę zrobić?". Zainicjował je wykład przedstawicieli Powiatowej Straży Pożarnej w Czarnkowie, panów Michała Stelmaszyka i Piotra Dziedzica na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Doświadczeni strażacy brawurowo, z werwą i dużym profesjonalizmem przypomnieli młodzieży jak powinien przebiegać ten proces. Chętni uczniowie mieli możliwość w praktyce zastosować posiadaną wiedzę "ratując życie fantomowi". Prelegenci podkreślali, że umiejętność odpowiedniej reakcji w sytuacji zagrożenia życia jest niezwykle istotna i należy ją podejmować w każdym, wymagającym tego wypadku.
Temat ratowania ludzkiego życia podjął także kolejny z zaproszonych gości, Honorowy Dawca Krwi, pan Krzysztof Wiza. Zachęcił on zgromadzonych do drobnego gestu, a jakże znaczącego, jakim jest ofiarowanie swojej krwi. To przecież nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie! Podczas swojego wystąpienia, pan Wiza, omówił także problematykę i proces dwóch ważnych kampanii - "Drugie życie. Transplantologia" i "Drużyna Szpiku".
Nieco odmienny od poprzedników, ale budzący obecnie wiele kontrowersji temat handlu ludźmi, poruszyła p. Justyna Przybył przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Czarnkowie. Młodzież miała możliwość obejrzenia niezwykle poruszającego i zmuszającego do refleksji filmu obrazującego tę problematykę. Pani Justyna Przybył omówiła formy tego procederu i ich przebieg, a także wspomniała o działalności fundacji "La Strada".
Jednak Dzień Profilaktyki to także dbałość o zdrowie i zdrowy styl życia, dlatego też młodzież klasy I LO w krótkiej scence rodzajowej przedstawiła historię dziewczynki, która zamiast aktywności ruchowej wolała słodycze i czas spędzany przed ekranem telewizora. Znamy takie przypadki... Jak jednak pomóc takim osobom? O to poproszono p. Annę Wachowiak, dietetyczkę i instruktorkę fitnessu. Pani Ania opowiedziała młodym ludziom o tym, co warto jeść i jak istotna jest zbilansowana dieta w procesie rozwoju i dojrzewania. Zaproponowała także przykładowy jadłospis. Śmiałkowie mieli możliwość przebadania swojego organizmu pod kątem budowy ciała, ilości tkanki tłuszczowej i wieku biologicznego oraz otrzymania niezbędnych wskazówek profilaktycznych.
Niezwykle interesujące spotkanie zakończył konkurs klas na najciekawszy transparent i okrzyk podejmujący tematykę profilaktyki zdrowia. Ogromne zaangażowanie młodzieży, pomysłowość sprawiły, że jury miało trudny orzech do zgryzienia. Ostatecznie wyróżniono klasę III TR za innowacyjną krowę i slogan zachęcający do picia mleka.
Wszyscy zebrani po wyczerpujących wykładach i sporej dawce wiadomości mogli posilić swoje ciała przepysznymi i zdrowymi kanapkami oraz jabłkami z okolicznych sadów.
Dzień Profilaktyki, jak wszystko co dobre i miłe, szybko minął, jednak mamy nadzieję, ze pamięć o nim i o poruszonych tematach pozostanie na długo w pamięci i znajdzie swoje odzwierciedlenie w codziennym życiu i codziennych wyborach.(MW)