Czytanie to niezwykła podróż w krainę fantazji, najdoskonalsza zabawa, najprostszy sposób na prawdziwe bogactwo – duszy. Niestety coraz rzadziej sięgamy po książkę, a statystyczny Polak nie czyta prawie wcale.
O magii, która wynika z kontaktu z papierowym woluminem, przypominają liczne akcje społecznościowe, w tym Narodowe Czytanie. Od 2012 r., inicjatywa zapoczątkowana przez parę prezydencką i odbywająca się pod jej bacznym patronatem, zyskuje coraz większy rozgłos i aktywizuje mieszkańców całej Polski, a w tym roku także i Polonii na świecie. Jej nadrzędnym celem jest promocja czytelnictwa oraz literatury polskiej.

03 września 2016r. zbiorowo odczytano "Quo vadis" H. Sienkiewicza, które wybrano spośród 5 propozycji (m.in. "Chłopów" Reymonta czy "Wesela" Wyspiańskiego). Wybór ten łączy się także nierozerwalnie z obchodzonym w 2016 r. - Rokiem H. Sienkiewicza.
W tak szczytnym przedsięwzięciu wzięli udział, już po raz drugi, również uczniowie i nauczyciele Prywatnego Zespołu Szkół w Czarnkowie – Przemysław Cierpicki, Sylwia Płocinniczak, Magdalena Wieczorek, Rafał Fronczak i Robert Radzi.
W ciepłe, sobotnie popołudnie wśród tłumu mieszkańców Czarnkowa na Placu Wolności reprezentanci naszej szkoły odczytali fragmenty dzieła wielkiego noblisty, o którym A. Duda powiedział: "To piękna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić".
Finałem spotkania było losowanie drobnych fantów dla uczestników, w czasie którego los uśmiechnął się dla Sylwii.
Miejmy nadzieję, że wspólna lektura zainspiruje wielu do głębszej lektury, a potem...może do sięgnięcia po kolejne niesamowite i zadziwiające historie spisane przez większych i mniejszych mistrzów pióra. MW